Střípky z historie šperků

Říká se, že žádná žena nepohrdne krásným šperkem. Lidé se zdobí od nepaměti. To platí nejen pro ženy, ale i pro muže. Šperky provázejí lidstvo po celou dobu jeho existence. Již naši prapředci se s oblibou zkrášlovali různými předměty. Některé z nich můžeme považovat v pravém smyslu za šperky, ač primitivní. Některé šperky směli nosit dokonce jen příslušníci určitých společenských vrstev. Obvykle šlechta či duchovenstvo.

Nošení šperků mívalo často také náboženský aspekt. Například ve starověkém Egyptě, kde šperky symbolizovaly jak moc, tak náboženství svého nositele.

Nejstarší nálezy provrtaných mušlí, které sloužily jako šperky, jsou asi 100 tisíc let staré. Různé ozdoby, zejména náhrdelníky, spony a záušnice, se objevují už v pohřbech z doby bronzové a byly patrně odznakem vyššího postavení svých nositelů. Náhrdelníky se vyráběly z provrtaných zvířecích zubů, ozdobných mušlí, hliněných a později i skleněných barevných korálků. Brzy se začaly vyrábět zpracováním drahých kovů, nejprve tepáním, později i odléváním a dalšími zlatnickými technikami. Už z 1. tisíciletí př. n. l. pocházejí „zlaté poklady“ s množstvím zlatých šperků a slavnostních zlatých nádob, jaké se našly například v Řecku, ve Španělsku i v dnešním Turecku a Tadžikistánu. Svědčí o nesmírném bohatství tehdejších vladařů a vojevůdců.

Velký rozmach šperkařství nastal v bohatých městech pozdního středověku a renesance, jak je vidět i na dobových portrétech zámožných lidí. Velké oblibě se těšily prsteny u mužů i žen a výrazně se zdokonalilo broušení drahých kamenů. V měšťanských rodinách se šperky dědily po řadu generací a tvořily rodinné bohatství. V 19. století dosáhlo řemeslné šperkařství technického vrcholu a zároveň mu začala konkurovat strojová výroba, levná lisovaná a hromadně odlévaná bižuterie z obecných kovů se sklíčky místo drahokamů. Důležitým střediskem výroby bižuterie byly severní Čechy, zejména Jablonec nad Nisou.

 

Jako materiál pro výrobu šperku sloužilo především dřevo, kámen a  hlína. Ke zdobení se pro šperky užívala perleť, lastury, zvířecí zuby a kosti. Šperky z kovů se začaly nosit kolem roku 2700 před naším letopočtem. Vždy byly šperky neodmyslitelnou součástí odívání všech, kteří něco znamenali. I v dnešní době mohou šperky vyjadřovat moc, bohatství a postavení svého nositele. Touha vlastnit krásné věci a šperky patří mezi nejstarší lidské potřeby. Další krok ve výrobě šperků znamenal objev drahých kovů a kamenů. Vzácné nálezy pocházející z 9. století jsou jedním z dokladů o bohaté vyspělosti zlatnictví a výroby šperků na našem území již z období Velké Moravy.
 

 

Šperky rozzáří vaše módní kousky, které si den co den oblékáte. Udělejte si radost a pořiďte si krásný šperk. Z naší nabídky si vybere opravdu každý nabídka šperků vše skladem s dodáním do 3 pracovních dnů.

Šperk zůstává originálním a neotřelým dárkem, pokud chceme věnovat něco „na památku“. Není snad lepší volba dárku pro slavnostní příležitosti, než je šperk. Šperky se obdarováváme ke kulatým narozeninám, úspěšnému ukončení studia, při narození dítěte. Šperkem stvrzujeme svatební slib,  holčička dostává obvykle svůj první šperk již krátce po narození.

 

 

Vyhledávání

sperk-doplnek